YOUNG ARTIST SHOWCASE

Congratulations to all the young artists who participated in the 2nd Annual Young Artist Showcase

We are so thankful to our wonderful sponsors for helping us offer these workshops. Without these community members giving to the arts in our community we would not be able to do what we do! Thank you to Foundation Bank, Dr. & Mrs. Jason Harper, Comer Farms, and Cabinet Corner.

 

2018 WINNERS

Ceramics: K-2

1st Place        

Mister Hungry                    by Bradley Parrish

2nd Place       

Flower Bowl                            by Eva Coleman

3rd Place       

Funny Bunny                      by Mallory Thrower

 

CERAMICS: 6-8

1st Place        

A Fish out of Water               by Teresa Palmer

2nd Place       

Gordon                                      by Ella Downing

 

CERAMICS: 9-12

1st Place        

Horizon                                      by Winnie Jones

2nd Place       

Chick-a-Dee                              by Haley White

3rd Place       

Rock Man                              by Landon Thrower

 

Drawing: K-2

1st Place     

Under the Sea                               by Leanna King

2nd Place       

Superhero Mania                by Sevens Clendenin

3rd Place       

Blue                                           by Nolan Williams

 

Drawing: 3-5

1st Place        

Rose a Plenty                             by Alyssa Martin

2nd Place       

Window to the Soul                   by Alyssa Martin

3rd Place       

Ezio                                             by Lainey Martin

 

Drawing: 6-8

1st Place        

Black Coverage                              by Suzie Chau

2nd Place       

Manticore                                      by Wyatt Jones

 

Drawing: 9-12

1st Place        

Drip Dance                                 by Billee Lassiter

2nd Place       

Beauty in a Bottle              by Cassalyn Callahan

3rd Place       

Dreamcatcher                            y Cayli Lambert

 

Fiber Arts: K-2

1st Place        

My Cute Little Basket                 by Leanna King

 

Jewelry: 3-5

1st Place        

Memories in Beads & Buttons

by Sara Patterson

2nd Place       

World Pesos                                 by Lucy Jackson

3rd Place       

Butterfly Necklace               by Amelia Northam

 

Jewelry: 6-8

1st Place        

Bracelet of Pearls                 by Neely Clendenin

 

Jewelry: 9-12

1st Place        

Copper Beads                         by Landon Thrower

2nd Place       

Copper Cross                               by Haley White

3rd Place       

Wired                                           by Winnie Jones

 

Sculpture: k-2

1st Place        

The Pink Ballerina                       by Eva Coleman

 

Mixed Media: K-2

1st Place        

Petit Picasso                        by Madeline Driscoll

2nd Place       

Spring Flower                                by Leanna King

3rd Place       

Colorful Me                           by Aubrie Pritchett

 

Mixed Media: 3-5

1st Place        

Abstract Cow                              by Lucy Jackson

2nd Place       

Untitled                             by Anne Claire Collins

3rd Place       

Blue Eyed Beauty                     by Isabel Williams

 

Mixed Media: 6-8

1st Place        

Indian Style                             by Jacob Knoeppel

2nd Place       

NC Woman                          by Neely Clendenin

3rd Place       

Rainbow Thoughts                         by Emily Potts

 

PAINTING: K-2

1st Place        

Ship in a Storm                              by Anna Elliott

2nd Place       

Tropical Bird                                   by Anna Elliott

3rd Place       

Scene                                           by Robert Eason

 

PAINTING: 3-5

1st Place        

Tree of Souls                               by Lainey Martin

2nd Place       

Little Cat on the Prairie            by Alyssa Martin

3rd Place       

The Secret Garden              by Skylar Kenworthy

 

PAINTING: 6-8

1st Place        

Tres’ Llamas                                  by Ella Downing

2nd Place       

Arctic Wolf                                   by Katie Bullion

3rd Place       

City Lights                                      by Emily Potts

 

PAINTING: 9-12

1st Place        

Blue Heeler                                         by Ivy Wang

2nd Place       

Meditation                                   by Meg Gardner

3rd Place       

Colorful Cow                                by Haley White

 

Photography: K-2

1st Place        

Tiger                                              by Eva Coleman

 

Photography: 3-5

1st Place        

Farm Across America      by Mary Claire Palmer

2nd Place       

You’re Killing Me Smalls          by Sara Patterson

3rd Place       

Blue Bridge                       by Mary Claire Palmer

 

Photography: 6-8

1st Place        

Snow Fall                                         by Suzie Chau

2nd Place       

Trigger                                          by Mason Elliott

3rd Place       

Explosion of the Sky                 by Emily Hendrix

 

Photography: 9-12

1st Place        

Ambition                                          by Lynn Chau

2nd Place       

Winter Memory                          by Emily Harper

3rd Place       

Meg                                              by Winnie Jones